Otwocki taniec Derwiszów. Szal konwulsyjny ogarnął wielbicieli cadyka cudotwórcy

W Otwocku działy się wczoraj rzeczy niezwykłe, jakich w tem uzdrowisku nigdy jeszcze nie oglądano. Z okazji żydowskich „Zielonych Świątek" [Szawuot/Szwues] zjechały tam tysiące fanatycznych Żydów, by złożyć hołd słynnemu cadykowi z Kozienic, tzw. Kozienicer rebe.

Trudno na razie ustalić, co działo się na dziedzińcu willi cadyka. Jak o tem pisaliśmy w swoim czasie, rebe jest wizjonerem, wpada często w ekstazę, tarza się po murawie, tańczy i wydaje nieartykułowane okrzyki. Prawdopodobnie zaszło coś takiego i wczoraj, gdyż około 30 osób z tłumu uległo szokowi nerwowemu. Starzy brodaci kupcy zaczęli skakać na wysokość pół metra i wyżej. Zaczęli fikać kozły po ziemi i tańczyć. O godzinie 2-giej po południu pobrnęli drogą z Otwocka do Wiązowny.

Na przestrzeni pięciu kilometrów działy się sceny godne zarejestrowania na taśmie dźwiękowej Paramountu. Ogarnięci szałem chasydzi tańczyli nie gorzej od Derwiszów tureckich. Tuż za nimi podążał tysięczny tłum, który rósł w miarę posuwania się po szosie. Koło Wiązowny chasydzi zaczęli rekwirować wozy i furmanki chłopskie, a w Teresinie dobili szybko targu i wynajęli samochód ciężarowy z napisem: „Woda sodowa i lemonjada"Na samochód ten wpakowało się pewnie z 50 osób, a na każdym wozie siedziało co najmniej po tuzinie.

Gdy niezwykły ten pochód, przypominający epokę masowych zachorowań psychicznych w średniowieczu, dotarł do Wiązowny, miejscowa policja postanowiła nie dopuścić do wkroczenia tłumu na teren miasteczka. Derwiszów skierowano szosą lubelską na Garwolin, częściowo zaś na Miłosnę. Samochód ciężarowy musiał zawrócić.

Niebywały harmider trwał do godziny piątej wieczór. Mniejsze grupy rozbitego pochodu wlokły się szosami i drogami, napełniając powietrze nerwowym krzykiem. Dalsze przygody „derwiszów" nie są znane, gdyż policja z Wiązowny po zamknięciu im wstępu do miasteczka, nie interesowała się więcej ich losem.

„Nowiny Codzienne", 13 czerwca 1932

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 9941 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4557495
UA-28053597-1