Adwokat Rippel skazany na grzywnę za opór policji podczas rozpraszania pochodu w Pyrach

IlustrowanaRepublika1937Lip29Nr206-1

Warszawa, 28 lipca. W oddziale 11-ym Sądu Grodzkiego w Warszawie na ławie oskarżonych zasiadł adwokat Wilhelm Rippel, pod zarzutem wznoszenia okrzyków przeciwko policji w czasie rozpraszania pod Pyrami grupy Żydów maszerujących do Palestyny.
Zbiórka nastąpiła o godzinie 5-tej nad ranem w Czerniakowie. Uczestnicy przybyli w mundurach i w granatowych beretach. Część miała ze sobą rowery, reszta szła piechotą.
Uformowawszy kolumnę czwórkową, adwokat Rippel, sam również ubrany w mundur, ruszył na przedzie w kierunku Pyr. Komisariat rządu, zawiadomiony przez adwokata o pochodzie, nie wydał zezwolenia i w okolicy Pyr wicestarosta zatrzymał oddział, wzywając uczestników marszu do rozejścia się z powrotem do domów.
Rippel oświadczył przedstawicielowi władz, że pochodu nie rozwiąże. Wówczas policja zaczęła rozpraszać demonstrantów. Widząc to, adwokat krzyknął pod adresem policjantów: „Mordercy i bandyci!”.
Proces adwokata Rippla był odraczany kilka razy, dla sprowadzenia dodatkowych świadków. Rippel tłumaczył się bowiem, że użył obraźliwych słów dlatego, że policjanci zachowywali się brutalnie i bili demonstrantów kolbami.
Na dzisiejszą rozprawę wezwano kilkunastu świadków, m.in. wicestarostę i podkomisarza policji dowodzącego plutonem, który rozpraszał demonstrantów.
Obrońcy adwokata Rippla, adw., adw. Margolis i Salbe, podkreślili w przemówieniach swoich, że oskarżony, który był komendantem „Frontu Młodożydowskiego, miał wszelkie dane do przekonania, że władze administracyjne zezwoliły na marsz do Palestyny. Tym się tłumaczy, że postępowanie policji, która rozpędziła pochód, uważał za bezprawie.
Sąd skazał adw. Rippla na 300 zł grzywny z zamianą na 15 dni aresztu.

„Ilustrowana Republika”, 29 lipca 1937 r.

Rippla2

 

Cały numer "Ilustrowanej Republiki" w pdf do przeczytania tutaj.

 

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 10826 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4558924
UA-28053597-1