Niezwykły przypadek sądowy dwu prezesów

Mistrz Przepiórka chce wyeksmitować znakomitego astrologa Starżę-Dzierzbickiego

W sądzie grodzkim XV-go oddziału zmierzyli szpady dwaj niezwykli mężowie. Po jednej stronie stanął prezes towarzystwa gry szachowej, niezrównany mistrz Dawid Przepiórka, po drugiej – prezes polskiego towarzystwa astrologicznego, Jan Starża-Dzierzbicki.

Chodziło o wyeksmitowanie prezesa Starży-Dzierzbickiego z mieszkania zajmowanego w domu przy ul. Nowy Świat 16, którego właścicielem jest mistrz Przepiórka. Jak głosiła skarga, powodem żądania eksmisji jest niepłacenie komornego przez 10 miesięcy i niszczenie mieszkania. Ten ostatni zarzut przeciwko członkowi czytającemu z gwiazd tajemnice przyszłości był oparty na fakcie, że astrolog, udając się na letnisko... zapchał zlew gazetami, a gazety przybił kamieniem. Woda z kranu kapała na kamień, a nie znajdując naturalnego ujścia, spływała na podłogę. Wreszcie wody zebrało się tyle, że przeciekła przez podłogę i zalała mieszkanie na dole.

Mistrz astrologii wygłosił obszerny horoskop, który stanowił w całości ciężki akt oskarżenia pod adresem mistrza szachów. – Wysoki sądzie! – mówił prezes Starża-Dzierzbicki – w domu mistrza Przepiórki jest stara i zniszczona kanalizacja. Pozatem brak ustępów, dlatego też zdarza się, że ścieki „wybuchają” przez zlew. Pewnego razu, gdy przyszedłem w nocy do domu, znalazłem w swoim mieszkaniu straszliwą gnojówkę.

Mistrz Przepiórka nie wytrzymał w tym miejscu.

– To kłamstwo! – zawołał. – Jeżeli nawet w mieszkaniu była gnojówka, to nie z winy mojej kanalizacji .

Przemówienie prezesa polskiego towarzystwa astrologicznego trwało godzinę. Gdy skończył mówić, złożył sądowi obszerny memorjał na 15-stu stronach. Adwokat Miller, występujący w imieniu mistrza Przepiórki, domagał się kategorycznie eksmisji.

W wyniku rozprawy sąd grodzki odroczył wydanie wyroku.

„Nowiny Codzienne – Godz. 6 Rano”, 22 grudnia 1932 r.

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=8923

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 9702 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4557365
UA-28053597-1