Wyrostki komunistyczne tłuką szyby i rabują towary ze sklepów

Posła Rosenberga śmietnik nie uratował przed batami

Władze bezpieczeństwa zauważyły ożywioną od kilku dni działalność agitatorów wywrotowych, którzy po niedawnym ,,dniu głodu” starają się za wszelką cenę wywołać zamieszki i awantury.

Ostatnio dokonano licznych aresztowań wśród działaczy komunistycznych, występujących nie tylko wśród robotników, lecz także wśród uczniów i uczennic żydowskich szkół średnich i kursów naukowych. Pozatem rozproszono kilka wieców organizowanych przez posła komunistycznego Chaima Rozenberga, jak np. przy ul. Leszno, gdzie zresztą Rozenberg skrył się, jak zwykle, do paki magistrackiej ze śmieciami. Wyciągnęli go stamtąd rozłamowcy komunistycznej partyji, którzy przy okazji pobili go dotkliwie. Z opresji wyratował ,,towarzysza-posła” patrol policyjny.

Wczoraj w godzinach popołudniowych i wieczornych działalność wywrotowców była bardziej ożywiona. W kilku punktach miasta tłum wyrostków żydowskich, podżegany przez komunistów, wybił szyby w sklepach na ul. Żelaznej oraz na placu przed halami Mirowskimi. Zamieszki wczorajsze były dalszym ciągiem rozpoczętych przedwczoraj wystąpień, podczas których wybito szyby w składzie obuwia ,,Baty”.

Wczoraj wybito szyby ogółem w ośmiu sklepach, przyczem dokonano częściowego rabunku towaru, znajdującego się na wystawie. Między innymi obrabowano sklep Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy przy ul. Żelaznej 84 oraz sklep z mięsem , znajdujący się na rogu ul. Leszno. Patrole policji, interweniujące natychmiast, zatrzymały ogółem 24 demonstarntów – wszystkich Żydów, którzy prawdopodobnie dzisiaj staną przed sądem starościńskim w starostwie Warszawa-Północ przy. ul. Długiej. Wszystkim zatrzymanym grozi kara do roku więzienia.

„Nowiny Codzienne – Godz. 6 Rano”, 23 grudnia 1932 r.

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=8924

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 9932 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4557487
UA-28053597-1