Zamiast emigracji żydowskiej mobilizacja sił i front jednolity

Jeden z najwybitniejszych publicystów żydowskich dr Jan Gottlieb zastanawia się nad możliwością i koniecznością wytworzenia jednolitego frontu żydowskiego w Polsce i wskazuje na pomyślnie rozpoczętą w tym kierunku akcję. W dniu 14 mają odbyła się w Warszawie narada przedstawicieli różnych grup sjonistycznych, dotąd zawzięcie się zwalczających. Na prządku dziennym były wybory do rady miejskiej m. Warszawy.

– Wbrew opinji pesymistów i sceptyków niech nam będzie wolno twierdzić, że jest możliwe porozumienie mas sjonistycznych.

Jeszcze za wcześnie mówić o istocie sprawy tych wyborów.

– Ale już dojrzało przekonanie, że musi się mieć ześrodkowane, zgrane żydowskie przedstawicielstwo i żydowską opinję publiczną. Wydarzenia ostatnich dni biorą nas wszystkich za kark i ciągną nas do kupy, bez względu na to, do jakiej partji lub kierunku należymy.

Wśród żydów w Polsce wzmaga się poczucie powagi obecnej chwili.

– To uczucie odpowiedzialności rośnie z każdym dniem. Dotyczy to zarówno Erc Izrael, jak i diaspory. Rośnie ono wszędzie, gdzie my, żydzi, natykamy się obecnie na siły, które są nam wrogie, które mobilizują się przeciw nam.

Program sjonistyczny propaguje emigrację żydów do Palestyny i zbudowanie tam samodzielnego państwa żydowskiego. Jeden z czołowych jego przywódców, jak widać z cytaty, każe mobilizować siły żydowskie w kraju i podjąć walkę z temi czynnikami, które nawołują do usamodzielnienia się społeczeństwa polskiego spod wpływów żydowskich.


„Nowiny Codzienne”, 31 maja 1934 r. (nr 148)

http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publication?id=9956&tab=3

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 9664 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4557341
UA-28053597-1