Religijni robotnicy żydowscy żądają pracy u chasydzkich fabrykantów i kupców

Unzer Express - winieta

 

Religijni robotnicy żydowscy żądają pracy u chasydzkich fabrykantów i kupców

Burzliwa dyskusja na sesji partyjnej „Poalej Agudas-Israel”. Przeniesienie centrali partii do Warszawy

 

W lokalu gimnazjum handlowego „Bejt Ja'akow” przy ulicy Muranowskiej w dniu dzisiejszym odbyła się sesja partyjnej rady „Poalej Agudas-Israel” w Polsce.

W sesji uczestniczyło 85 członków rady partyjnej, która obejmuje około 55 miast.

Przebieg narady był bardzo burzliwy. Wśród omawianych kwestii centralne miejsce zajmował fakt, że chasydzcy fabrykanci i kupcy nie chcą zatrudniać żydowskich robotników i urzędników.

Po tym jak panowie Sendik, Kozłowski, Landenberg zdali sprawozdanie z dotychczasowej działalności partii, przewodniczący rady p. Lejbel From ostro skrytykował warszawskich przywódców „Poalej Agudas-Israel” w związku z ostatnimi wyborami do rady miejskiej.

Zażarta dyskusja wywiązała się wokół kwestii walki o prawo do pracy. Większa część mówców ostro skrytykowała chasydzkich fabrykantów i kupców, którzy nie tylko nie zatrudniają pracowników religijnych, lecz w ogóle przyjmują do pracy nie-Żydów. Dlatego postanowiono proklamować „miesiąc dla prawa do pracy”. W ciągu tego miesiąca „Poalej Agudas-Israel” zwróci się do cadyków, by użyli swoich wpływów dla nakłonienia swoich chasydów, bogatych fabrykantów i kupców, żeby przyjmowali robotników religijnych.

Postanowiono utworzyć kooperatywy robotnicze w szeregu ośrodków, gdzie zatrudnienie powinna znaleźć chasydzka bezrobotna młodzież.

Po zażartej dyskusji postanowiono, że centrala partii, która przez ostatnich pięć lat znajdowała się w Łodzi, zostanie przeniesiona do Warszawy.

Następnie wybrano nową egzekutywę, którą tworzą panowie: dr Klepfisz, Sendik, Alter, Szczupak, Kozłowski, Kaminer i Rojskes.

„Unzer Express”, 12 stycznia 1939 r. (nr 11A)

Unzer Express_11A-10_th>

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 10417 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4557939
UA-28053597-1