„Xanti” i „Najprzedniejszy Macedoński” wyrabiano w tajnej fabryce przy ul. Nowolipki 54

Dyrekcja monopolu tytoniowego zawiadomiła policję kryminalną, że rynek tytoniowy jest zasypywany tytoniem lepszych gatunków, opakowanym w etykiety „Xanti" i „Najprzedniejszego Macedońskiego". Etykiety były bardzo misternie podrobione, a tytoń – była to mieszanka najgorszych gatunków machorki z liśćmi kapusty, nasyconymi odwarem z tytoniu.

Policja śledcza rozpoczęła dochodzenie, które trwało kilka tygodni, a zakończyło się wykryciem fabryki i aresztowaniem groźnych konkurentów P.M.T.

Fabryka znajdowała się w mieszkaniu Abrama Szulima Bajera przy ul. Nowolipki 54. W chwili wkroczenia oddziałów policyjnych wszystko było w ruchu. Przy stole, zasypanym machorką, siedział jeden ze wspólników fabryki, Zygmunt Polański (Zielonka).

Po rewizji, przeprowadzonej bardzo skrupulatnie, a która objęła nie tylko mieszkanie Bajera, lecz także piwnicę i strych, znaleziono 8 stron tytoniu, kilkaset pudełek, kilka tysięcy etykiet sfałszowanych itd.

W toku dalszego dochodzenia ustalono, że poza Bajerem i Polańskim wspólnikami fabryki byli: Syma Rajtkopf (Pańska 82), Ryfka Szpajzer (Krochmalna 13), China Blasser (Rynkowa 3), Mendel Rosenthal (Krochmalna 57), Chil Jonisz (Jabłonna) i Herszek Wolfson (Złota 25).

Wszystkich aresztowano i zamknięto w więzieniu.

Przesłuchiwany Bajer oświadczył, że fabryka prosperowała od trzech miesięcy i, zdaniem konsumentów, mieszanki preparowane na Nowolipkach były lepsze i smaczniejsze od oryginalnych.

Dalsze śledztwo prowadzone jest obecnie w celu odnalezienia i aresztowania pozostałych członków bandy, zajmujących się sprzedażą podrobionego tytoniu.

„Nowiny Codzienne", 2 października 1932 r.

Drukuj

Partnerzy

Goście Online

Odwiedza nas 7610 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
4599304
UA-28053597-1